POMÁHÁME UKRAJINSKÝM UPRCHLÍKŮM

30.05.2022 / 06:40

Naše pomoc téměř ve finále!

 

Po několika týdnech se opět ozýváme s novinkami souvisejícími s naší společnou pomocí ukrajinským rodinám, které našly zázemí v našich farnostech.

Krátce shrnuto: první maminka se svým synem z oblasti Záporoží dorazila na faru v Újezdě v noci 5.3.2022. Poslední rodiny jsme stěhovali z fary „do svého“ 8.5.2022. Celkem jsme poskytli útočiště a pomoc 48 uprchlíkům, přičemž naprostá většina z nich strávila na faře několik týdnů. Podařilo se nám zprostředkovat a zajistit zaměstnání 9ti ženám, bydlení 10ti rodinám. V základní škole v Újezdě se úspěšně aklimatizovalo a do kolektivu rychle začlenilo 7 dětí, kterým přispíváme na školní obědy do konce školního roku. Jeden chlapeček navštěvuje MŠ v Újezdě, jednomu středoškoláku jsme zajistili přestup na Střední zdravotnickou školu do Olomouce, kam v září nastoupí.

Po celou dobu těchto devíti týdnů jsme s pomocí desítek dobrovolníků mohli intenzívně zajišťovat služby všeho druhu (od zajištění „střechy nad hlavou“, potravinového zásobování, přes pomoc s oblečením, hygienickými a dalšími materiálními potřebami, dále asistence a přesuny k lékařům, na úřady a do banky, asistence při přípravě do zaměstnání včetně doprovodů na pohovory, aktivní vyhledávání ubytování, vybavení domácností a další).

Výuka češtiny pokračuje díky dobrovolnému nasazení nejen učitelů a studentů ze šternberského gymnázia.

V současné době ještě pomáháme s dovybavením věcí k bydlení a tímto se naše pomoc blíží do úplného finále…

Interaktivní tabulku pomoci jsme již zrušili a moc děkujeme za Vaši pomoc i touto cestou.

 

Vidíme, že s Boží pomocí se nám společně podařila veliká věc. Za tuto příležitost a zkušenost, která nám byla dána, jsme vděčni a vyprošujeme všem lidem zasaženým válkou hojnost Božího požehnání!

„Ukrajinský tým“