Kaple svaté Anežky České

Kaple v objektu kláštera svaté Anežky České na Opavské ulici byla posvěcena dne 24.11.1996 otcem arcibiskupem Mons.Janem Graubnerem. Kaple je ve farnosti stavebně nejmladším liturgickým prostorem, vzniklým v polovině 90. let 20. století. Moderně navržená kaple, dbající na důsledné oddělení a zároveň určité skloubení prostoru pro řeholnice a lid, je postavena podle projektu ing. arch. Tomáše Černouška a ing. Františka Zajíčka. Celý prostor kaple dále oživují vitráže olomouckého akademického malíře Jana Jemelky.

Mše svaté se zde slouží v neděli a ve všedních dnech v 7:30, kromě druhé soboty v měsíci, která je věnována setkání SFŘ, a mše svatá je sloužena v 18:00.

Řád klarisek v naší zemi založila současnice svaté Kláry - svatá Anežka Přemyslovna roce 1234 v Praze Na Františku. Kláštery klarisek vznikly později v Opavě, Chebu, Olomouci a na dalších místech. Císař Josef II. v roce 1782 je zrušil. Až v roce 1914 na žádost litoměřického biskupa Mons.J.Grosseho přišly opět sestry svaté Kláry na českou půdu do Litoměřic. Byly to sestry z Holandska, které měly konstituce upravené podle kapucínů, tedy klarisky-kapucínky. Klášter v Litoměřicích trval jen do roku 1950. Tehdy byly sestry nuceny z něj odejít. Prožily internaci v Turnově, potom pracovaly v továrně a v domovech důchodců. V letech 1977-1990 žily v charitním domově v Oseku u Duchcova. Společenství mladých sester vznikalo od roku 1981 pod vedením kapucínů. Od 2.2.1990 jsme bydlely ve Šternberku na faře. Do června 1990 bylo upraveno jedno poschodí tak, že mohly přijet starší sestry z Oseka. Dne 6.10.1990 otec arcibiskup Mons.František Vaňák uzavřel papežskou klauzuru a naše společenství mohlo začít prožívat kontemplativní život ve větší plnosti, i když ještě v provizoriu. Na jaře v roce 1994 se proto začal stavět na pozemku farní zahrady nový klášter. Celá stavba byla vybudována výhradně z darů.