kostel sv. Bartoloměje

typ objektu

kostel sv. Bartoloměje s obrazem Panny Marie Bolestné

Farní kostel svatého Bartoloměje se nachází v obci Jívová a tvoří výraznou dominantu obce a celé krajiny. Barokní kostel byl postaven v letech 1717-1720.

Farnost Jívová je nyní pod duchovní správou šternberské farnosti a bohoslužby se zde konají pravidelně v neděli a o poutích.

Od roku 1723 začal kostelní interiér zdobit svými díly známý olomoucký barokní malíř Jan Kryštof Handke, a to několika obrazy a zejména freskami na stropě i na zdech hlavní lodi i obou kaplí, později také sérií obrazů s výjevy křížové cesty (od 1749). Na výzdobě interiéru kostela se podílela i olomoucká kamenická dílna Jana Václava Sturmera. V roce 1687 dovezli poutníci do Jívové obraz Sedmibolestné Panny Marie z kláštera v polské Čenstochové a brzy byl spojován s poutěmi a i zázraky. Kostel působí dojmem velmi mohutným a slavnostním, zvláště po generální opravě posledních let.